Jakie roszczenia można zgłaszać w ramach polisy OC?

Jakie roszczenia można zgłaszać w ramach polisy OC?

Za wszelkie szkody odpowiada sprawca wypadku lub kolizji. Aby zachować zgodność z prawem i uchronić się przed wysokimi kosztami związanymi z byciem sprawcą wypadku, kierowcy mogą wykupić polisę OC u ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Polisa OC od sprawcy pozwala na dochodzenie roszczeń przewyższających koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. Dowiedz się, co możesz uzyskać od ubezpieczyciela sprawcy.

 • Naprawa pojazdu

Odszkodowanie komunikacyjne ma na celu przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody (naprawa bezgotówkowa) lub wypłatę odszkodowania, które ma to zapewnić. W przypadku rozliczenia pieniężnego, poszkodowany nie jest zobowiązany do naprawy pojazdu. Ubezpieczyciel może nie wymagać od poszkodowanego naprawy pojazdu, jeżeli szkoda jest poważna. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci jedynie odszkodowanie.

Jesteś poszkodowany w wyniku uszkodzenia samochodu? Uzyskaj większe odszkodowanie Zobacz tutaj: Dopłaty do odszkodowań i dowiedz się ile możesz wygrać.

Wielu kierowców uważa, że naprawy samochodów muszą być wykonywane na oryginalnych, nieużywanych częściach. Jest to prawdą nawet w przypadku aut starszych niż 10 czy 15 lat. Jak już wspomnieliśmy, celem odszkodowania jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel może uzasadnić potrącenie lub wymianę dobrej jakości części na nową dla poszkodowanego.

Częściej mamy do czynienia ze sprawami, w których towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowanie niż z tymi, w których poszkodowany otrzymuje odszkodowanie wystarczające na naprawę samochodu. Jeśli otrzymałeś niższe odszkodowanie, nadal możesz zgłosić się do nas po dopłatę. Dowiedz się więcej na temat doliczania odszkodowania.

Przeczytaj również: Kto ponosi winę w wypadku na parkingu?

 • Holowanie i samochód zastępczy

Szkoda musi być pokryta z polisy OC. Pokryte są zarówno koszty holowania, jak i wynajmu. Ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów wynajmu samochodu. Prawie za każdym razem mamy prawo do samochodu zastępczego. Należy pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe nie płacą za samochody zastępcze. Musimy sami pokryć ten koszt, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów. Dowiedz się więcej o OC sprawcy za pojazd zastępczy.

 • Utrata wartości handlowej

Samochód uszkodzony w wyniku wypadku straci na wartości, nie tylko w naszych oczach, ale również w oczach potencjalnych nabywców. Możliwe jest dochodzenie odszkodowania z ubezpieczenia w wysokości różnicy w kwocie, jaką otrzymalibyśmy, gdyby samochód nie brał udziału w zdarzeniu.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej, muszą być spełnione następujące warunki:

 • Pojazd nie może mieć wcześniejszych uszkodzeń
 • Pojazd nie może być starszy niż pięć lat.
 • Pojazd musi być fizycznie naprawiony.
 • Pojazd był każdorazowo serwisowany w ASO.
 • Inne uszkodzone lub zniszczone przedmioty

Prawie wszystkie przedmioty, które mieliśmy w samochodzie w momencie szkody można zgłosić jako mienie uszkodzone lub utracone. Może to być fotelik samochodowy, rower, czy inny przewożony sprzęt, a także telewizor, ubrania, czy telefon. Należy pamiętać, że przedmioty takie jak biżuteria, gotówka i dokumenty, czy antyki powinny być ubezpieczone oddzielnie. Nie możemy dochodzić odszkodowania z polisy OC.

Przedmioty te nie są częścią wyposażenia samochodu. Należy je zgłosić osobno. Należy pamiętać, że wyposażenie nieseryjne, takie jak spojlery, felgi, czy amortyzator sportowy są traktowane jako wyposażenie dodatkowe. Nie wyklucza to jednak, że nie są one brane pod uwagę przez firmę ubezpieczeniową.

 • Zwierzęta domowe, które zostały zabite lub zranione

Polisa OC obejmuje nas za utratę naszego pupila oraz koszty transportu, leczenia i hospitalizacji. Musimy oszacować stratę naszego zwierzęcia i przedstawić rachunki za koszty leczenia.

 • Przejazd do placówek medycznych, koszty leczenia, rehabilitacji i lekarstw

W przypadku obrażeń ciała, składamy wniosek o odszkodowanie i otrzymujemy świadczenie zamiast odszkodowania. Tego typu roszczenia muszą być przez nas wycenione, jeśli chcemy ich dochodzić z polisy OC. To my decydujemy, jakich roszczeń będziemy dochodzić i ile będziemy żądać za każde z nich.

Odszkodowanie przysługuje za uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia. Osoba zobowiązana do odszkodowania musi na żądanie poszkodowanego zapłacić z góry kwotę konieczną na leczenie oraz, jeśli poszkodowany jest niepełnosprawny, kwotę na przygotowanie do innego zawodu.

Za cierpienia fizyczne i psychiczne oraz krzywdę przysługuje odszkodowanie

Możesz złożyć wniosek do sądu o odszkodowanie za poniesioną szkodę w wysokości przez Ciebie ustalonej.

Odszkodowanie za utracone wynagrodzenie w związku z wypadkiem i późniejszym leczeniem

Prawo przewiduje, że odszkodowanie ma zrekompensować uszczerbek na zdrowiu oraz wszelkie korzyści, które można by było uzyskać, gdyby do niego nie doszło.

 • Renta

Renta jest dostępna dla osoby poszkodowanej, aby pokryć jej zwiększone koszty leczenia, rehabilitacji lub opieki. Renta uzupełniająca jest również dostępna w celu wyrównania różnicy pomiędzy dochodem uzyskiwanym przed wypadkiem a dochodem uzyskiwanym po wypadku.

 • Świadczenie jednorazowe

Poszkodowany pracownik może otrzymać jednorazowe świadczenie, które pozwoli mu na rozpoczęcie działalności gospodarczej w przypadku niezdolności do pracy. Świadczenie to jest często wypłacane w zastępstwie lub jako część renty.

Previous Jaki jest najlepszy sposób na znalezienie pracy w czasie wakacji?
Next Wybieranie głośników do systemu stereo

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź