Rozwód i alimenty – na czym polega procedura?
Każdy rodzic ma obowiązek dostarczać środków na utrzymanie i wychowanie dziecka. Kwestia alimentacji, podobnie jak podział majątku i ustalenie władzy rodzicielskiej, to jeden z podstawowych elementów orzekania w sprawach rozwodowych. Zasady przyznania takich środków, ich wysokość oraz zakres zawsze są dopasowywane do konkretnej sytuacji. Jak przygotować się do procedury? Kiedy i w jakich okolicznościach można starać się o podwyższenie alimentów? Czy zawsze konieczne jest ustalenie alimentów przy okazji orzeczenia rozwodu?
1. Alimenty – przy okazji spraw rozwodowych czy poza nimi?
2. Jak przygotować pozew o alimenty?
3. Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów?
Masz kilka możliwości wsparcia prawnego, jakie daje, jeżeli chodzi o rozwody, Częstochowa. Kancelaria adwokacka specjalizująca się w sprawach rodzinnych przygotuje wszystkie dokumenty i będzie reprezentować cię w toku sprawy rozwodowej i alimentacyjnej. Więcej na temat samych rozwodów przeczytasz na: https://rozwodczestochowa.com/rozwod-czestochowa/.
Alimenty – przy okazji spraw rozwodowych czy poza nimi?
Istnieje kilka możliwości określenia wysokości alimentów.
Po pierwsze, sąd w wyroku rozwodowym orzeka, jak wysoka będzie to kwota i w jaki sposób będzie płacona. Strona płacąca alimenty jest do tego zobligowana po uprawomocnieniu wyroku – oznacza to, że jeżeli w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku nie zostanie złożony wniosek o uzasadnienie, stanowiący podstawę apelacji, orzeczenie obowiązuje. Pozew o alimenty można złożyć także po rozwodzie, pamiętając, że roszczenia alimentacyjne przedawniają się po trzech latach.
Co ważne, polski system prawny nie nakazuje uregulowania kwestii alimentacyjnych na drodze sądowej. Strony mogą porozumieć się, ustalając zasady w umowie ustnej lub pisemnej. Nawet jeśli strony są zgodne i dają sobie kredyt zaufania, kancelaria radcy prawnego może posłużyć wsparciem w tym temacie.
Jak przygotować pozew o alimenty?
Wysokość alimentów uzależniona jest od dwóch czynników: usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zobowiązanego. Jeśli o ustalenie ich wysokości chcesz ubiegać się sądownie – wnosząc o sprawę rozwodową lub same alimenty – należy złożyć wniosek. Powinny znaleźć się w nim następujące informacje:
- wskazanie sądu, do którego pozew jest kierowany,
- wskazanie powoda i pozwanego,
- właściwy wniosek, czyli żądanie zasądzenia alimentów,
- uzasadnienie wniosku,
- ewentualne załączniki.
Więcej na temat alimentów przeczytasz na: https://rozwodczestochowa.com/alimenty-czestochowa/.
Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów?
Wysokość alimentów, podobnie jak ustalenie kontaktów rodzicielskich, może ulec zmianie. Jeśli potrzeby dziecka wzrastają, sąd może zobligować płacącego alimenty do ponoszenia kosztów utrzymania o proporcjonalnej wysokości. Osoba występująca o podwyższenie alimentów musi jednak uzasadnić, że nastąpiły zmiany stosunków majątkowych czy zwiększenie wydatków.
Może to Ci się spodoba
„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie
W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Wczoraj przypadała 226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często
3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez
Olkusz. Handel nielegalną odzieżą
Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu
Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową
W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.
Święto Policji w KPP w Krakowie
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!