Wybieranie głośników do systemu stereo

Wybieranie głośników do systemu stereo

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie głośniki do Twojego systemu audio. Zasady te pomogą Ci wybrać odpowiednie głośniki dla Ciebie i pozwolą Ci cieszyć się wspaniałym dźwiękiem podczas słuchania.

  • Wielkość pomieszczenia. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze głośników. Głośniki półkowe są najlepsze do mniejszych pomieszczeń. Nadają się do pomieszczeń o powierzchni od 15 do 20 metrów kwadratowych. Są mniejsze i mogą być używane w pomieszczeniach o powierzchni do 15 – 20 metrów kwadratowych. Głośniki podłogowe są najlepsze do większych pomieszczeń odsłuchowych, większych niż 20 metrów kwadratowych. Ponieważ mają one większą powierzchnię obudowy, są bardziej prawdopodobne, aby przetwarzać niskie częstotliwości lepiej.
  • Jakość dźwięku z głośników. Przy wyborze głośników trudno jest pominąć znaczenie dźwięku. Możesz mieć konkretne oczekiwania co do idealnego brzmienia głośników. Nie musisz wybierać tego idealnego. Warto przed udaniem się do najbliższego salonu zrobić playlistę ulubionych utworów. Specjaliści pomogą dobrać odpowiedni sprzęt do Twoich potrzeb. Fani rocka i bluesa będą oczekiwać żywego brzmienia. Najważniejszymi czynnikami będą mocny bas i dynamika. Fani jazzu i muzyki klasycznej będą preferować wierne odwzorowanie instrumentów, a także analityczne brzmienie. Powyższe przykłady to tylko kilka przykładów, które pokazują, że nie ma idealnego systemu dla każdego. Wielu producentów głośników na przestrzeni lat wypracowało swój „charakterystyczny dźwięk”. Charakterystyka ogólnego brzmienia głośnika nie zmienia się wraz z wprowadzaniem nowych modeli. Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać brzmienie, które preferują. Nie będziemy próbować szczegółowo opisywać każdego producenta głośników, ponieważ mogłoby to stworzyć sztuczne bariery. Zamiast tego zalecamy otwartość na poznawanie różnych głośników. Lepiej jest słuchać niż słuchać opinii innych.
  • Budżet. Budżet. To pomoże Ci zawęzić obszar poszukiwań idealnego sprzętu. Zakres cen głośników stereo jest bardzo szeroki, o czym zapewne wiesz. Najtańsze głośniki kosztują około 1000 zł. W tej cenie znajdziesz podstawowe modele głośników półkowych, które będą dobrze pasować do małych pomieszczeń. Głośniki wycenione na około 6000 zł za parę są znacznie bardziej popularną opcją. Nawet początkujący użytkownicy docenią różnice w jakości dźwięku tych konstrukcji. Stereofonia, klarowność, przetwarzanie niskich częstotliwości i barwa dźwięku – to wszystko ulegnie poprawie w stosunku do najtańszych konstrukcji.

Zobacz także: Jak ustawić kolumny w salonie

Systemy stereo z subwooferem

Subwoofer najczęściej kojarzony jest z kinem domowym. Naszym zdaniem najlepiej mieć zestaw 2.1-kanałowy z subwooferem. Subwoofery są często dodawane, gdy odpowiedź basowa jest słaba. Może się to zdarzyć z wielu powodów. Jednym z nich jest zły dobór głośników w stosunku do pomieszczenia. Problem leży często w charakterystyce dźwięku głośników. Można zauważyć, że pasmo przenoszenia głośników rzadko jest poniżej 40 Hz, jeśli przeanalizujemy ich specyfikacje techniczne.

Głośniki instalacyjne mają węższy zakres niskich częstotliwości. Pasmo przenoszenia tych głośników wynosi około 60 Hz. Głośniki nie przetwarzają tej części zakresu częstotliwości, która jest słyszalna dla człowieka, a mianowicie niskich częstotliwości. Dlatego człowiek odbiera dźwięk jako niepełny. Problem ten można rozwiązać poprzez dodanie subwoofera. Wiele odbiorników i wzmacniaczy stereo posiada wyjście dla aktywnych subwooferów, więc łatwo je podłączyć. Subwoofery mogą być ustawione tak, aby regulować ich częstotliwości odcięcia. Możesz zdecydować, jaką częstotliwość powinien przetwarzać subwoofer. Zalecamy, abyś sam ją ustawił i dopasował do swoich potrzeb.

Głośniki do kina domowego

Kino domowe to system audio, który pozwala cieszyć się profesjonalnym kinem bez wychodzenia z domu. Kluczem do tego jest odpowiedni sprzęt. Chodzi o dobór odpowiedniego sprzętu, np. amplitunera, który poradzi sobie z obsługą systemów wielokanałowych oraz odpowiednich głośników. Kino domowe jest takie samo jak systemy stereo. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z dźwiękiem przestrzennym.

Wielkość pomieszczenia. Kina domowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni. Oznacza to, że pomieszczenia nie powinny być mniejsze niż 30 metrów kwadratowych. Pozwoli to na uzyskanie dźwięku przestrzennego, co nie jest możliwe w mniejszych pomieszczeniach. Oprócz wielkości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę jego układ i przeznaczenie. Jeśli pokój będzie wykorzystywany jako miejsce zabaw dla dzieci, to głośniki stojące lub regałowe nie są dobrym pomysłem. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się soundbar lub głośnik instalacyjny.

Budżet. Budżet. Kino domowe ma co najmniej pięć kanałów. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie powinny dysponować nieco wyższym budżetem niż ci, którzy są zainteresowani systemem stereo. Z zakupem dodatkowych głośników i instalacją okablowania wiążą się pewne koszty. Kino domowe jest z reguły droższe od systemu stereo. Trudno jest określić górną granicę budżetu, a wysokiej klasy systemy wielokanałowe mogą być dość drogie, jak zapewne się domyślasz.

Różne rodzaje głośników do kina domowego

Istnieje wiele rodzajów konstrukcji głośników dostępnych dla systemów kina domowego. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Głośniki półkowe i podłogowe. Klasyczne głośniki podłogowe i półkowe są najbardziej popularne w kinie domowym. Najpopularniejszym wyborem dla głośników przednich jest model podłogowy. Stanowią one najważniejszy kanał w kinie domowym. Jednak kolumny podłogowe często wykorzystywane są jako głośniki surround. Odpowiadają one za tworzenie dźwięku przestrzennego w kinie akcji. Kanały te są niezbędne do dokładnego odwzorowania lotu pocisków i innych scen akcji.
  • Głośniki efektowe i centralne. Głośnik centralny jest integralnym elementem każdego systemu kina domowego, z wyjątkiem systemów opartych na głośnikach instalacyjnych. Odtwarza on dialogi w filmie. Jest to głośnik średniotonowy, czyli taki, na który ludzki słuch jest najbardziej wrażliwy. Zalecamy, abyś położył szczególny nacisk na wybór odpowiedniego głośnika centralnego, dopasowanego do Twoich preferencji dźwiękowych. Od jakości dźwięku głośników centralnych zależy wyrazistość dialogów. Grupa głośników, które tworzą efekty surround w kinie domowym, nazywana jest głośnikami efektowymi.
  • Głośniki instalacyjne. Głośniki instalacyjne to świetny sposób na stworzenie zestawu kina domowego. Zamiast stosowania kolumn stojących i podłogowych, głośniki instalacyjne montuje się w suficie podwieszanym pomieszczenia odsłuchowego. Takie rozwiązanie to oszczędność miejsca. Głośniki instalacyjne nie zabierają miejsca w pomieszczeniu. System nagłośnienia można ukryć w suficie lub ścianie i wkomponować w wystrój wnętrza. Nawet biorąc pod uwagę wymagane prace instalacyjne, kino domowe z zainstalowanymi głośnikami jest tańsze. Dlatego część osób decyduje się na takie rozwiązanie. Z głośnikami wysokiej klasy uzyskasz lepszą jakość i precyzję dźwięku niż w przypadku najtańszych konstrukcji. Klasyczne kino domowe z wolnostojącymi głośnikami może podnieść to doświadczenie na wyższy poziom. Subwoofer jest niezbędny, jeśli planujesz korzystać z kina domowego z zainstalowanymi głośnikami. Jakość dźwięku będzie bezkonkurencyjna w porównaniu z systemem opartym na głośnikach sufitowych.
  • Subwoofery to głośniki, które przetwarzają najniższe częstotliwości. Częstotliwości te mieszczą się w zakresie 20-250 Hz. Niskie tony są trudne dla membrany głośnika, ponieważ musi ona przemieszczać dużą ilość powietrza. To urządzenie odgrywa ważną rolę w kinie domowym i nie jest warte swojej ceny. Bez subwoofera trudno sobie wyobrazić, jak efektowne sceny akcji mogłyby być wiernie odtworzone. Zestawy kina domowego bez subwoofera są zwykle mniej popularne. Zdecydowanie zaleca się dodanie go do systemu wielokanałowego. W większych pomieszczeniach często zalecane są dwa subwoofery.
  • Soundbary to poziome listwy, które zawierają wiele głośników, jak sama nazwa wskazuje. Procesor DSP pozwala urządzeniu wytwarzać dźwięk, który jest podobny do dźwięku z głośników rozmieszczonych w całym pomieszczeniu. Soundbary często stosowane są w połączeniu z subwooferem. Zajmują mało miejsca, co jest ich niewątpliwą zaletą. Można je zamontować pod telewizorem za pomocą specjalnej listwy lub postawić na półce. Soundbary są tańsze od systemów kina domowego, które wykorzystują głośniki stojące lub podłogowe. Yamaha to zaufany producent soundbarów, który produkuje różnorodne modele, dopasowane do potrzeb użytkownika. Nawet najprostsze modele będą oferować znaczną poprawę jakości dźwięku w porównaniu z głośnikami wbudowanymi w telewizor. Modele wysokiej klasy przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych technicznie użytkowników. Urządzenia te posiadają zaawansowane cyfrowe przetwarzanie sygnału, które pozwala im produkować dźwięk wielokanałowy z jednego urządzenia. Modele te nie są zdolne tylko do wytwarzania dźwięku. Stają się one integralną częścią systemu telewizyjnego i pozwalają na odtwarzanie dźwięku z wielu źródeł, takich jak serwisy streamingowe czy radio internetowe.
Previous Jakie roszczenia można zgłaszać w ramach polisy OC?
Next Poradnik do World of Warcraft Trial of Valor Raid

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

Podcinanie włosów w domu. Jak mogę ściąć włosy w domu?

Aby ściąć włosy w domu, nie musisz używać tylko maszynki. Możesz ściąć każdą długość włosów stosując odpowiednie techniki i postępując zgodnie z instrukcjami. Gdy nauczysz się jak prawidłowo ścinać włosy,

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Jakie roszczenia można zgłaszać w ramach polisy OC?

Za wszelkie szkody odpowiada sprawca wypadku lub kolizji. Aby zachować zgodność z prawem i uchronić się przed wysokimi kosztami związanymi z byciem sprawcą wypadku, kierowcy mogą wykupić polisę OC u

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź