Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Drewno jest nadal głównie używane w gospodarstwach domowych do ogrzewania pieca lub kominka. Wiele osób staje przed zadaniem porąbania drewna na opał. Zanim zaczniesz, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i użyć odpowiedniego narzędzia. Pokażemy Ci jak używać siekiery do cięcia drewna.

Treść: Wiosna jest najlepszą porą roku do rąbania drewna. Drzewo po ścięciu będzie jeszcze wilgotne. Dzięki temu łatwiej jest je rozłupać. Ponadto, odpowiednio ułożone i porąbane kawałki drewna będą miały wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć przed kolejnym sezonem grzewczym.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów

  • Siekiera uniwersalna;
  • Siekiera uniwersalna; – siekiera rozłupująca
  • Siekiera;
  • Obuwie ochronne
  • Rękawice robocze;
  • Gogle ochronne

Czego będziesz używać do rąbania drewna?

Siekiera jest najlepszym narzędziem do cięcia drewna. To proste narzędzie, które składa się z trzonka i głowicy jest najbardziej przydatne do rozłupywania drewna, jest łatwe w użyciu. Podobne wzory znajdują się na wszystkich siekierach. Uchwyt może być wykonany z drewna, włókna szklanego lub kompozytu, podczas gdy głowica jest zazwyczaj wykonana ze stali węglowej. Siekiery, które nadają się do rąbania drewna można podzielić na różne typy.

Siekiera uniwersalna, znana również jako siekiera gospodarska, jest przydatna do wielu zadań wokół domu. Modele uniwersalne można łatwo przenosić, są lekkie i wygodne w użyciu.

Siekiera rozłupująca to świetny sposób na przyspieszenie pracy, zwłaszcza jeśli masz dużo drewna do porąbania. Posiada ona dużą głowicę i długą, prostą rączkę. Siekiery rozłupujące są trwałe i solidne, ale mogą być bardzo ciężkie, więc nie każdy może ich używać.

Siekiera jest doskonałym uzupełnieniem siekier, o których była już mowa. Chociaż jest lekka i przenośna, można nią ciąć tylko małe kawałki drewna.

Jak prawidłowo rąbać drewno na opał? Sprawdź na https://hale.biz.pl/porady/akkl/jak-prawidlowo-rabac-drewno-na-opal.html

Jak ciąć drewno siekierą?

Podczas rąbania drewna za pomocą siekiery bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Tego typu praca może być niebezpieczna. Rozłupywanie drewna może powodować podrażnienia skóry i oczu, a siekiera może spaść Ci na stopy. Odzież ochronna jest niezbędna. Podczas pracy z drewnem należy zawsze nosić okulary ochronne, rękawice i twarde buty.

Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do cięcia drewna. Co należy rąbać? Drewno powinno być cięte na stabilnym, szerokim pniaku. Następnie należy położyć go na płaskim, stabilnym podłożu. Powierzchnia nie powinna być miękka, gdyż zmniejszy to siłę uderzenia siekiery. Pniak, na którym ma być umieszczony kawałek drewna, powinien sięgać do kolan.

Powinieneś znajdować się w bezpiecznym miejscu. Kawałek drewna powinien znajdować się co najmniej 40 cm od Ciebie. Idealną pozycją jest umieszczenie kawałka drewna na najdalszym punkcie pniaka. Jeśli nie trafisz w drewno, Twoje nogi będą w niebezpieczeństwie. Nigdy nie trzymaj porąbanego drewna.

Proste uderzenia z góry na dół są najlepszym sposobem na rozłupanie drewna. Trzymaj siekierę w rękach za trzonek. Ugnij lekko kolana. Ostrze powinno uderzać w rdzeń drewna. Jeśli kawałek jest sękaty, celuj w sęk. Rozłup dużą kłodę kawałek po kawałku od krawędzi.

Jeśli kawałek nie rozszczepi się przy pierwszym uderzeniu lub siekiera utknie w drewnie, możesz spróbować odwrócić kawałek i uderzyć go przeciwną stroną. To powinno spowodować rozszczepienie drewna w ten sposób. Musisz uważać, aby drewno nie spadło, gdy wymachujesz siekierą. Aby ułatwić sobie pracę, jeśli drewno jest bardzo twarde lub sękate, możesz użyć klinów. Możesz je wbić w drewno młotkiem lub siekierą, a następnie uderzać w nie siekierą, aby rozłupać drewno.

Previous Jak zaprojektować dobre menu?
Next 4 najlepsze sposoby na pozbycie się cellulitu

Może to Ci się spodoba

Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!

1 lipca 2021 w Centrum Handlowym M1 w Krakowie, przy ulicy Alei Pokoju 67 otworzył się nowy punkt sprzedaży eSmokingWorld. Zawsze chcemy być blisko naszych Klientów, a dzięki temu, że

Jakie wskaźniki analizy finansowej można wyróżnić?

Czym jest wskaźnik ceny do zysku? Jakie wskaźniki analizy finansowej można wyróżnić? Wybór spółki do inwestycji w akcje to dość problematyczna kwestia. Istnieje wiele sposobów, które mogą nam pomóc w

Jakie ciekawe festiwale i wydarzenia kulturalne odbywają się latem w Krakowie?

Kraków to miasto znane z organizacji słynnych na całą Polskę festiwali. Wydarzenia kulturalne, które odbywają się w stolicy Małopolski przyciągają wielu turystów z całego kraju, również i mieszkańcy Częstochowy i

Co jest lepsze: drewno czy brykiet?

Czy brykiety lepiej spalać w kominku z wkładem niż tradycyjne drewno liściaste? Co z brykietami ze słomy, trocin, torfu lub węgla brunatnego? Jak można przeliczyć brykiety na porównywalną ilość drewna?

Jakie roszczenia można zgłaszać w ramach polisy OC?

Za wszelkie szkody odpowiada sprawca wypadku lub kolizji. Aby zachować zgodność z prawem i uchronić się przed wysokimi kosztami związanymi z byciem sprawcą wypadku, kierowcy mogą wykupić polisę OC u

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź