Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Drewno jest nadal głównie używane w gospodarstwach domowych do ogrzewania pieca lub kominka. Wiele osób staje przed zadaniem porąbania drewna na opał. Zanim zaczniesz, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i użyć odpowiedniego narzędzia. Pokażemy Ci jak używać siekiery do cięcia drewna.

Treść: Wiosna jest najlepszą porą roku do rąbania drewna. Drzewo po ścięciu będzie jeszcze wilgotne. Dzięki temu łatwiej jest je rozłupać. Ponadto, odpowiednio ułożone i porąbane kawałki drewna będą miały wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć przed kolejnym sezonem grzewczym.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów

  • Siekiera uniwersalna;
  • Siekiera uniwersalna; – siekiera rozłupująca
  • Siekiera;
  • Obuwie ochronne
  • Rękawice robocze;
  • Gogle ochronne

Czego będziesz używać do rąbania drewna?

Siekiera jest najlepszym narzędziem do cięcia drewna. To proste narzędzie, które składa się z trzonka i głowicy jest najbardziej przydatne do rozłupywania drewna, jest łatwe w użyciu. Podobne wzory znajdują się na wszystkich siekierach. Uchwyt może być wykonany z drewna, włókna szklanego lub kompozytu, podczas gdy głowica jest zazwyczaj wykonana ze stali węglowej. Siekiery, które nadają się do rąbania drewna można podzielić na różne typy.

Siekiera uniwersalna, znana również jako siekiera gospodarska, jest przydatna do wielu zadań wokół domu. Modele uniwersalne można łatwo przenosić, są lekkie i wygodne w użyciu.

Siekiera rozłupująca to świetny sposób na przyspieszenie pracy, zwłaszcza jeśli masz dużo drewna do porąbania. Posiada ona dużą głowicę i długą, prostą rączkę. Siekiery rozłupujące są trwałe i solidne, ale mogą być bardzo ciężkie, więc nie każdy może ich używać.

Siekiera jest doskonałym uzupełnieniem siekier, o których była już mowa. Chociaż jest lekka i przenośna, można nią ciąć tylko małe kawałki drewna.

Jak prawidłowo rąbać drewno na opał? Sprawdź na https://hale.biz.pl/porady/akkl/jak-prawidlowo-rabac-drewno-na-opal.html

Jak ciąć drewno siekierą?

Podczas rąbania drewna za pomocą siekiery bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Tego typu praca może być niebezpieczna. Rozłupywanie drewna może powodować podrażnienia skóry i oczu, a siekiera może spaść Ci na stopy. Odzież ochronna jest niezbędna. Podczas pracy z drewnem należy zawsze nosić okulary ochronne, rękawice i twarde buty.

Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do cięcia drewna. Co należy rąbać? Drewno powinno być cięte na stabilnym, szerokim pniaku. Następnie należy położyć go na płaskim, stabilnym podłożu. Powierzchnia nie powinna być miękka, gdyż zmniejszy to siłę uderzenia siekiery. Pniak, na którym ma być umieszczony kawałek drewna, powinien sięgać do kolan.

Powinieneś znajdować się w bezpiecznym miejscu. Kawałek drewna powinien znajdować się co najmniej 40 cm od Ciebie. Idealną pozycją jest umieszczenie kawałka drewna na najdalszym punkcie pniaka. Jeśli nie trafisz w drewno, Twoje nogi będą w niebezpieczeństwie. Nigdy nie trzymaj porąbanego drewna.

Proste uderzenia z góry na dół są najlepszym sposobem na rozłupanie drewna. Trzymaj siekierę w rękach za trzonek. Ugnij lekko kolana. Ostrze powinno uderzać w rdzeń drewna. Jeśli kawałek jest sękaty, celuj w sęk. Rozłup dużą kłodę kawałek po kawałku od krawędzi.

Jeśli kawałek nie rozszczepi się przy pierwszym uderzeniu lub siekiera utknie w drewnie, możesz spróbować odwrócić kawałek i uderzyć go przeciwną stroną. To powinno spowodować rozszczepienie drewna w ten sposób. Musisz uważać, aby drewno nie spadło, gdy wymachujesz siekierą. Aby ułatwić sobie pracę, jeśli drewno jest bardzo twarde lub sękate, możesz użyć klinów. Możesz je wbić w drewno młotkiem lub siekierą, a następnie uderzać w nie siekierą, aby rozłupać drewno.

Previous Jak zaprojektować dobre menu?
Next 4 najlepsze sposoby na pozbycie się cellulitu

Może to Ci się spodoba

Wybieranie głośników do systemu stereo

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie głośniki do Twojego systemu audio. Zasady te pomogą Ci wybrać odpowiednie głośniki dla Ciebie i pozwolą Ci cieszyć się wspaniałym dźwiękiem podczas

Jak wybrać odpowiednie meble do pokoju dziecka?

Praktyczne meble to takie, które rosną razem z dzieckiem. Są one również bardzo przystępne cenowo i trwałe. Solidne, ręcznie wykonane meble są trwałe w czasie. Do pokoju dziecka stylowe i

Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles

Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Jak rozwijać swoją firmę? Skuteczne sposoby na rozwój firmy

Jak rozwijać swój biznes i osiągać większe zyski każdego roku. Jak pracować mniej, ale zarabiać więcej. Jak w końcu żyć życiem, które sobie wyobrażałeś, gdy zakładałeś swoją firmę? Oto kilka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź