Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Drewno jest nadal głównie używane w gospodarstwach domowych do ogrzewania pieca lub kominka. Wiele osób staje przed zadaniem porąbania drewna na opał. Zanim zaczniesz, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i użyć odpowiedniego narzędzia. Pokażemy Ci jak używać siekiery do cięcia drewna.

Treść: Wiosna jest najlepszą porą roku do rąbania drewna. Drzewo po ścięciu będzie jeszcze wilgotne. Dzięki temu łatwiej jest je rozłupać. Ponadto, odpowiednio ułożone i porąbane kawałki drewna będą miały wystarczająco dużo czasu, aby wyschnąć przed kolejnym sezonem grzewczym.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów

  • Siekiera uniwersalna;
  • Siekiera uniwersalna; – siekiera rozłupująca
  • Siekiera;
  • Obuwie ochronne
  • Rękawice robocze;
  • Gogle ochronne

Czego będziesz używać do rąbania drewna?

Siekiera jest najlepszym narzędziem do cięcia drewna. To proste narzędzie, które składa się z trzonka i głowicy jest najbardziej przydatne do rozłupywania drewna, jest łatwe w użyciu. Podobne wzory znajdują się na wszystkich siekierach. Uchwyt może być wykonany z drewna, włókna szklanego lub kompozytu, podczas gdy głowica jest zazwyczaj wykonana ze stali węglowej. Siekiery, które nadają się do rąbania drewna można podzielić na różne typy.

Siekiera uniwersalna, znana również jako siekiera gospodarska, jest przydatna do wielu zadań wokół domu. Modele uniwersalne można łatwo przenosić, są lekkie i wygodne w użyciu.

Siekiera rozłupująca to świetny sposób na przyspieszenie pracy, zwłaszcza jeśli masz dużo drewna do porąbania. Posiada ona dużą głowicę i długą, prostą rączkę. Siekiery rozłupujące są trwałe i solidne, ale mogą być bardzo ciężkie, więc nie każdy może ich używać.

Siekiera jest doskonałym uzupełnieniem siekier, o których była już mowa. Chociaż jest lekka i przenośna, można nią ciąć tylko małe kawałki drewna.

Jak prawidłowo rąbać drewno na opał? Sprawdź na https://hale.biz.pl/porady/akkl/jak-prawidlowo-rabac-drewno-na-opal.html

Jak ciąć drewno siekierą?

Podczas rąbania drewna za pomocą siekiery bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Tego typu praca może być niebezpieczna. Rozłupywanie drewna może powodować podrażnienia skóry i oczu, a siekiera może spaść Ci na stopy. Odzież ochronna jest niezbędna. Podczas pracy z drewnem należy zawsze nosić okulary ochronne, rękawice i twarde buty.

Kolejnym ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do cięcia drewna. Co należy rąbać? Drewno powinno być cięte na stabilnym, szerokim pniaku. Następnie należy położyć go na płaskim, stabilnym podłożu. Powierzchnia nie powinna być miękka, gdyż zmniejszy to siłę uderzenia siekiery. Pniak, na którym ma być umieszczony kawałek drewna, powinien sięgać do kolan.

Powinieneś znajdować się w bezpiecznym miejscu. Kawałek drewna powinien znajdować się co najmniej 40 cm od Ciebie. Idealną pozycją jest umieszczenie kawałka drewna na najdalszym punkcie pniaka. Jeśli nie trafisz w drewno, Twoje nogi będą w niebezpieczeństwie. Nigdy nie trzymaj porąbanego drewna.

Proste uderzenia z góry na dół są najlepszym sposobem na rozłupanie drewna. Trzymaj siekierę w rękach za trzonek. Ugnij lekko kolana. Ostrze powinno uderzać w rdzeń drewna. Jeśli kawałek jest sękaty, celuj w sęk. Rozłup dużą kłodę kawałek po kawałku od krawędzi.

Jeśli kawałek nie rozszczepi się przy pierwszym uderzeniu lub siekiera utknie w drewnie, możesz spróbować odwrócić kawałek i uderzyć go przeciwną stroną. To powinno spowodować rozszczepienie drewna w ten sposób. Musisz uważać, aby drewno nie spadło, gdy wymachujesz siekierą. Aby ułatwić sobie pracę, jeśli drewno jest bardzo twarde lub sękate, możesz użyć klinów. Możesz je wbić w drewno młotkiem lub siekierą, a następnie uderzać w nie siekierą, aby rozłupać drewno.

Previous Jak zaprojektować dobre menu?
Next 4 najlepsze sposoby na pozbycie się cellulitu

Może to Ci się spodoba

Jak rozpoznać alkoholika w swojej rodzinie?

Każdy może być dotknięty alkoholizmem. Nie ma znaczenia poziom wykształcenia, status społeczny, zajmowane stanowisko. Życie w ciągłym napięciu i stresie może prowadzić do uzależnienia. Może być ono trudne do rozpoznania,

Sukces małopolskich policyjnych biegaczy

Podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Zarząd Wojewódzki NSZZP województwa zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji małopolscy policyjni biegacze stanęli

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Małopolscy policjanci zabezpieczali „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR”

Od 29 lipca do 4 sierpnia 2017 roku na terenie woj. małopolskiego odbyło się pięć etapów „74 TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce. W

Poradnik do World of Warcraft Trial of Valor Raid

Próba Waleczności Trial of Valor to miniraid, który został wprowadzony w patchu 7.1 do World of Warcraft. Ma on na celu zakończenie fabuły wszystkiego, co związane jest z frakcją Valarjar-Stormheim,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź