Świątynia Opatrzności Bożej – wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy

Świątynia Opatrzności Bożej – wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie powstała według projektu zespoły Lecha i Wojciecha Szymborskich. Sprawdźmy, jakie rozwiązania techniczne oraz materiałowe zastosowano podczas realizacji tejże inwestycji. Wcześniej jednak powiedzmy sobie co nieco o historii tego miejsca.

Świątynia Opatrzności Bożej – krótka historia

Idea budowy Świątyni Opatrzności Bożej sięga czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wzniesienie uchwalone zostało w roku 1791 przez posłów Sejmu Czteroletniego w podzięce za przyjęcie Konstytucji 3 maja. Dokładnie dwa dni po uchwaleniu tej pierwszej w Europie zasadniczej ustawy Sejm Czteroletni podjął decyzję o wzniesieniu Świątyni, która okaże się wyrazem dziękczynienia Opatrzności za uchwalenie Konstytucji, która umożliwić miała naprawę Rzeczypospolitej. Budowla stanąć miała na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego. Król zatwierdził projekt architekta Jakuba Kubickiego. Następnie wybuchła woja polsko-rosyjska i po niej pozostała jedyne część fundamentów.

Pomimo rozbiorów Polacy o swojej przysiędze nie zapomnieli. Od razu niemal po odzyskaniu niepodległości wznowiono prace. Kolejny konkurs został wygrany przez Bohdana Pniewskiego. Prace na terenie Pola Mokotowskiego zostały rozpoczęte w lipcu 1939 roku. Wybuch II wojny światowej, hitlerowska okupacja oraz komunistyczna dyktatura uniemożliwiły realizowanie budowy przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Z inicjatywy powrotu do idei wzniesienia Świątyni Opatrzności Bożej wystąpił Prymas Polski ksiądz kardynał Józef Glemp. W uchwale z okazji 200-lecia Konstytucji 3 Maja Komisja Konstytucyjna potwierdziła w pełni aktualność niegdyś złożonego ślubu. 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II poświęcił węgielny kamień pod budowę Świątyni. Jaki projekt został wybrany do realizacji? O tym już w kolejnym nagłówku.

Wyjątkowa architektura świątyni

Świątynia Opatrzności Bożej jest obiektem, który przyćmiewa swoje otoczenie. Kopuła ma dokładną powierzchnię 3,2 tysięcy metrów kwadratowych. Jej wysokość to około 30 metrów. Jest pokryta miedzianą blachą, a na szczycie jest umieszczony świetlik szklany, jak i krzyż o wysokości ponad pięciu metrów. Wysokość tejże budowli to siedemdziesiąt pięć metrów.

Na posadzce w głównej nawie (1742 metrów kwadratowych) i prezbiterium (437 metrów kwadratowych) ułożone zostały dobrane starannie zgodne z architektonicznym projektem płyty wykonane z marmuru amerykańskiego Calacatta Lincoln. Płyty mają grubość trzech centymetrów i wyróżniają się białym tłem oraz także szarymi lub brązowymi żyłkami o przeróżnej grubości oraz strukturze. W bocznych kaplicach ułożone zostały posadzki z strzegomskiego granitu.

Instalacja systemu wentylacji oraz ogrzewania zimą zapewni temperaturę odpowiednią (szesnaście stopni Celsjusza), w lecie z kolei ochłodzi wnętrze Świątyni. Sam system wentylacji został w ten sposób dobrany, aby nie zakłócić przebiegu odbywających się uroczystości w Świątyni. Na wysokości pięciu metrów zostały umieszczone dosyć specjalistyczne dysze, które są używane w koncertowych salach. Ich praca jest w zasadzie dla ludzkiego ucha kompletnie niesłyszalne. Poza podgrzewanymi podłogami oraz nawiewami, które rozprowadzają powietrze zastosowano także tradycyjne grzejniki w kaplicach.

We wnętrzu zostało wykonane zalewowe oświetlenie. Konkretnie jest to 120 diod LED o wysokiej mocy, które zostały umieszczone bezpośrednio w kopule. Oświetlenie to zalewa światłem wnętrze całej Świątyni Opatrzności Bożej. Do tego doszły oświetlenia przodu oraz także boków kolumn, o przeróżnej barwie światła.

Sama akustyka wnętrza świątyni wykonane została tak, aby miała porównywalne walory z najlepszymi koncertowymi salam. Pozwoli to także, aby we wnętrzu tejże Świątyni odbywały się koncerty pełnego składu symfonicznej orkiestry. Nieco więcej na temat Świątyni Opatrzności Bożej można poczytać na stronie bryla.pl

Zachęcamy każdego do odwiedzenia tej wyjątkowej Świątyni. Będziemy pod wrażeniem panującego klimatu oraz bardzo charakterystycznej architektury. Warto przypatrzeć się każdemu szczegółowi. Dzięki temu dostrzeżemy wszystko co najważniejsze. Przekonamy się także, że z każdym krokiem będzie nam się rzucało w oczy coś innego i każdy kolejny szczegół będzie na nas robił jeszcze większe wrażenie.

Previous Okna i drzwi w nowym domu. O czym musisz pamiętać?
Next Czy projekt gabinetu stomatologicznego jest wymagany do otwarcia lokalu?

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

Jak wybrać właściwą siekierę do rąbania drewna? Jak bezpiecznie rąbać drewno?

Drewno jest nadal głównie używane w gospodarstwach domowych do ogrzewania pieca lub kominka. Wiele osób staje przed zadaniem porąbania drewna na opał. Zanim zaczniesz, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź