Jak rozpoznać alkoholika w swojej rodzinie?

Jak rozpoznać alkoholika w swojej rodzinie?

Każdy może być dotknięty alkoholizmem. Nie ma znaczenia poziom wykształcenia, status społeczny, zajmowane stanowisko. Życie w ciągłym napięciu i stresie może prowadzić do uzależnienia. Może być ono trudne do rozpoznania, nawet przez członków rodziny. Jednak oznaki i symptomy w końcu staną się oczywiste. Osoby uzależnione nie będą już w stanie ukryć swojego uzależnienia.

Rozpoznanie alkoholika w rodzinie może być trudne. Szczegóły nie są łatwe do uchwycenia na początku, ale jest to możliwe. Ważne jest, abyś zwracał uwagę na zachowanie swojej bliskiej osoby.

Pierwszy etap problemu

Początkowe stadium alkoholizmu jest najtrudniejsze do wykrycia. Jest to etap, w którym nie ma jeszcze wielu dni ciągów alkoholowych. Ważne jest, aby wcześnie rozpoznać objawy, aby zapobiec postępowi choroby. Może być również konieczne, aby wspomnieć, że dana osoba może mieć problem z alkoholem w zależności od jej zachowania. Możemy zadać podstawowe pytania, jeśli jeszcze tego nie zrobili.

 • Czy zdarza się, że kusi cię, aby rzucić picie alkoholu?
 • Czy denerwują cię ludzie, którzy krytykują spożywanie alkoholu?
 • Czy kiedykolwiek czujesz się winny lub zawstydzony z powodu picia alkoholu?
 • Czy zdarza Ci się odczuwać potrzebę wypicia alkoholu rano, aby uspokoić nerwy lub pozbyć się uczucia kaca?

Jeśli zauważyłeś, że twoja ukochana osoba sięga po alkohol, powinieneś zadać jej te pytania. Możesz zauważyć, że twoja bliska osoba pije wino do obiadu lub rozładowuje napięcie po długim dniu w pracy. Nie musi być w stuporze. Alkoholizm można również zdefiniować jako regularne spożywanie mniejszych ilości alkoholu.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu na stronie https://alkoholizmzywiec.pl/

Alkoholizm jest poważniejszą formą alkoholizmu

Zdarza się, że nie zwracamy wystarczającej uwagi na pierwszy etap. Nie spędzaliśmy ze sobą wystarczająco dużo czasu, albo osoba w naszej rodzinie potrafiła ukryć swój alkoholizm. Objawy alkoholizmu, które następują później są bardziej oczywiste i wskazują na problem.

Należą do nich:

 • Należy szukać okazji do picia w pracy i w miejscach publicznych. Spożywanie alkoholu przy każdej okazji.
 • Alkohol może być relaksującym i uspokajającym napojem, który pozwoli ci dobrze funkcjonować i zwiększy twoją pewność siebie.
 • Stajesz się odporny na jego działanie i musisz przyjmować większe dawki.
 • Po upiciu się pojawiają się luki w pamięci, które utrudniają przypomnienie sobie tego, co wydarzyło się poprzedniego dnia.
 • Nawet jeśli kiedyś piłeś alkohol w małych grupach, możliwe jest spożywanie alkoholu w samotności.
 • Alkoholizm wiąże się z problemami w relacjach międzyludzkich, w miejscu pracy, problemami finansowymi.
 • Ukryty alkohol w różnych miejscach
 • Może się zdarzyć, że przez kilka dni alkohol leje się strumieniami, przeplatając się z krótkimi okresami abstynencji.
 • Zespół abstynencyjny charakteryzuje się mdłościami, bólami głowy, mięśni, wymiotami, niepokojem i drażliwością.

Szybka interwencja w przypadku problemów alkoholowych w rodzinie

Można zapobiec pogłębianiu się alkoholizmu, zwracając uwagę na zachowanie bliskiej osoby, u której podejrzewamy, że może mieć problemy z alkoholem. Powinniśmy zachęcać osoby, u których występują powyższe objawy do podjęcia terapii.

Previous Chłodnictwo Przemysłowe - instalacje i urządzenia
Next Okna i drzwi w nowym domu. O czym musisz pamiętać?

Może to Ci się spodoba

Rozwód i alimenty – na czym polega procedura?

Każdy rodzic ma obowiązek dostarczać środków na utrzymanie i wychowanie dziecka. Kwestia alimentacji, podobnie jak podział majątku i ustalenie władzy rodzicielskiej, to jeden z podstawowych elementów orzekania w sprawach rozwodowych.

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Chłodnictwo Przemysłowe – instalacje i urządzenia

Chłodnictwo przemysłowe to dziedzina techniki zajmująca się utrzymywaniem wewnątrz zamkniętych pomieszczeń temperatury niższej od temperatury otoczenia. Naturalny proces wymiany ciepła z obszaru o większej ilości ciepła do obszaru o mniejszej

Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych

W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci

Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki

Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź