Leczenie alkoholizmu – na czym ono polega?

Leczenie alkoholizmu – na czym ono polega?

Alkoholizm może być wyniszczającą chorobą, która rzuca cień na rodzinę. Często uważa się, że alkoholizm całkowicie kontroluje sytuację. Utrudnia to osobom cierpiącym na tę chorobę podjęcie leczenia. Osoba z alkoholizmem nie dostrzega powagi problemu i uważa, że otoczenie niesprawiedliwie się jej czepia. Bez motywacji bardzo trudno jest wyjść z problemu.

Choroba alkoholowa

Uzależnienie od alkoholu etylowego nazywane jest alkoholizmem. Jest to choroba postępująca według definicji Światowej Organizacji Zdrowia. Choroba, która powoduje szybsze obumieranie organizmu i ma bardziej nasilone objawy. W końcowym stadium może doprowadzić do śmierci.

Alkoholizm może mieć niszczący wpływ na całe życie danej osoby. Wpływa na wszystkie poziomy ich życia, w tym psychologiczny, społeczny i fizyczny. Może mieć wpływ na całą rodzinę, w tym współmałżonka, rodziców, rodzeństwo i dzieci.

Jest to złożona choroba o wielu przyczynach. Alkoholizm nie jest stanem, który można nabyć przez każdego, kto regularnie pije alkohol. Musi istnieć predyspozycja genetyczna, jak również predyspozycja społeczna, środowiskowa i psychologiczna. Alkoholizm może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Choroba dotyka zarówno osoby, w których rodzinach był problem z alkoholem, jak i osoby, które wcześniej nie miały z nim problemu.

W rodzinach osób dotkniętych alkoholizmem może rozwinąć się współuzależnienie oraz syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików). Odwyk od alkoholizmu nie jest łatwy, szybki, ani przyjemny. Jest możliwe, aby rzucić picie, jeśli jesteś alkoholikiem do końca życia. Choć będzie to wymagało od Ciebie kontroli do końca życia, to może uratować Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne oraz zapobiec całkowitemu rozpadowi Twojej rodziny. Warto to zrobić dla własnego dobra i dobra swoich bliskich.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na https://alkoholizmnowytarg.pl/

Leczenie alkoholizmu

Przede wszystkim konieczne jest rozpoznanie problemu, aby leczenie przebiegało bezproblemowo. Wielu alkoholików nie postrzega siebie w ten sposób i nie uznaje, że ma problem. Przyznanie się do swojego problemu jest pierwszym i najważniejszym krokiem w procesie zdrowienia. Anonimowi Alkoholicy spotykają się, by opisać swoje problemy, używając zwrotu „Nazywam się… i jestem alkoholikiem”.

Kiedy pacjent przyzna się do swojego problemu, należy postawić diagnozę. Pozwoli to określić stopień uzależnienia. Jest to podstawa do leczenia i przygotowania pacjenta.

Terapia alkoholowa jest procesem długotrwałym i złożonym. Ma ona na celu pomóc osobie cierpiącej na alkoholizm dostrzec nowe możliwości życia bez alkoholu. Psychoterapia często stosowana jest w połączeniu z farmakologicznym leczeniem wspomagającym, gdy mamy do czynienia z alkoholizmem. Detoks odgrywa często kluczową rolę. Jest to proces odtruwania organizmu i przywracania mu równowagi metabolicznej. Odbywa się to poprzez uzupełnianie poziomu witamin, soli mineralnych i elektrolitów.

Terapia może również nauczyć, jak radzić sobie z głodem alkoholowym i jak radzić sobie ze stresem w sposób bezalkoholowy. Jest to ważne, ponieważ osoby uzależnione, które starają się wytrzeźwieć, mogą być czasem narażone na pokusy alkoholowe, zwłaszcza ze strony byłych pijących. Pokusy te nie znikną, jeśli zerwie się ze starym środowiskiem. Alkohol jest powszechną pokusą w wielu środowiskach społecznych. Osoba z chorobą musi go unikać do końca życia. Nawet niewielkie ilości mogą być szkodliwe.

W leczeniu alkoholizmu można stosować wiele rodzajów terapii. Pozwala to na dotarcie do źródła problemu i zrozumienie nieświadomych mechanizmów, które kontrolują zachowanie danej osoby. Można wtedy zacząć zmieniać te wzorce i mechanizmy, aby stać się zdrowszym i bardziej akceptowalnym społecznie.

Techniki relaksacyjne mogą być również wykorzystywane do zarządzania gniewem w zdrowy sposób, który nie krzywdzi nikogo. Alkoholika można również nauczyć umiejętności społecznych i komunikacji interpersonalnej, co pomoże mu ponownie funkcjonować w społeczeństwie.

Terapia grupowa jest również ważna w procesie zdrowienia z alkoholizmu. Pozwala ona na zbudowanie zewnętrznego systemu wsparcia i motywacji dzięki ludziom, którzy są na różnych etapach zdrowienia, ale mają podobne doświadczenia z uzależnieniem.

Previous Co to jest GHS?
Next Właściwe pory posiłków - co warto wiedzieć

Może to Ci się spodoba

Jak wybrać odpowiednie meble do pokoju dziecka?

Praktyczne meble to takie, które rosną razem z dzieckiem. Są one również bardzo przystępne cenowo i trwałe. Solidne, ręcznie wykonane meble są trwałe w czasie. Do pokoju dziecka stylowe i

Co jest lepsze: drewno czy brykiet?

Czy brykiety lepiej spalać w kominku z wkładem niż tradycyjne drewno liściaste? Co z brykietami ze słomy, trocin, torfu lub węgla brunatnego? Jak można przeliczyć brykiety na porównywalną ilość drewna?

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

Jak rozwijać swoją firmę? Skuteczne sposoby na rozwój firmy

Jak rozwijać swój biznes i osiągać większe zyski każdego roku. Jak pracować mniej, ale zarabiać więcej. Jak w końcu żyć życiem, które sobie wyobrażałeś, gdy zakładałeś swoją firmę? Oto kilka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź