Protezy wykonane z akrylu

Protezy wykonane z akrylu

Popularne tworzywo sztuczne, akryl, od wielu lat wykorzystywane jest do produkcji protez zębowych. Łatwo można go formować i jest wytrzymały, dzięki czemu świetnie sprawdza się w postaci protez częściowych i całkowitych.

Produkcja protez akrylowych

Na pierwszej wizycie u protetyka pobiera się wycisk zębów i dziąseł. Zazwyczaj ma to miejsce już po usunięciu zębów, ale zdarza się ,ze robi się to jeszcze przed ekstrakcją.     Wyciski trafiają do specjalnych laboratoriów, gdzie tworzy się protezę dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Proteza jest oczywiście dopasowana tylko wstępnie. Już w czasie spotkania z pacjentem wykonywany jest szereg poprawek. Akryl łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu poprawki te mogą być wykonywane na poczekaniu. Dopasowana proteza będzie stabilizować się samoistnie lub opierać się na metalowych zatrzaskach, jeśli pacjent ma jeszcze swoje zęby, do których można ją przymocować.

Dlaczego nie protezy metalowe?

Alternatywą dla akrylu są protezy metalowe, które są trwalsze, ale ich wykonanie oraz obróbka są nieporównywalnie trudniejsze i droższe. Ich regulacja nastręcza poważnych trudności.

Problemy protez akrylowych    Protezy akrylowe nie są idealne. Pacjenci czasami skarżą się na:

  • Nienaturalny wygląd zębów;
  • Nie najlepsza trwałość;
  • Samoistne odkształcenia, które trzeba korygować ręcznie;
  • Nieidealne dopasowanie.

Konserwacja protez

Protezy zębowe wymagają takiego samego czyszczenia, jak naturalne zęby – z użyciem szczoteczki i pasty. Dostępne są też specjalne środki do ich czyszczenia. Należy uważać na możliwość ich upuszczenia, gdyż nie są odporne na uderzenia. Nienoszone protezy akrylowe należy pozostawić w szklance wody, by nie wysychały, na przykład w nocy.

Różnice pomiędzy protezami akrylowymi i porcelanowymi

Protezy porcelanowe są twardsze i tym samym trwalsze. Zwykłe żucie ich nie uszkodzi. Akryl się ściera w czasie żucia. Może też pęknąć lub się złamać. Upuszczenie protezy w czasie jej czyszczenia może prowadzić do jej zniszczenia.

Protezy akrylowe mają przewagę nad porcelanowymi w kwestii mocowania zębów. Baza protezy jest zawsze akrylowa, co pozwala ją zespolić z akrylowymi zębami. Porcelana nie może być zespolona w ten sposób, co sprawia, że zęby porcelanowe mogą być z protezy wytrącone.

Zęby protez porcelanowych skuteczniej przenoszą siły żucia na dziąsła, co zapobiega utracie kości. Protezy akrylowe są mniej skuteczne.

Protezy porcelanowe są wykonane z twardszych materiałów, co ułatwia ich czyszczenie i zmniejsza ryzyko porysowania lub pęknięcia materiału. Protezę akrylową trzeba czyścić delikatniej i wolniej. Co więcej, w protezach akrylowych mogą powstawać mikroskopijne wgniecenia i szczeliny, w których kryją się potem bakterie oraz resztki jedzenia. Efektem tego jest nieświeży oddech.  Akryl i porcelana są równie odporne na plamienie.

Ceny protez

Cena nie jest zazwyczaj istotnym czynnikiem przy wyborze protezy określonego typu. Różnice są na tyle niewielkie, że zawsze decyduje rekomendacja stomatologa.

http://astratechdental.pl/charakterystyka-protez-akrylowych_tjjm.a

Previous Jakie kolczyki wybrać do krótkich włosów
Next Jaką drukarkę najlepiej kupić do użytku domowego?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Intensywniejsze leczenie DCIS zmniejsza ryzyko wystąpienia inwazyjnego raka piersi

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi za pomocą mammografii lub innych narzędzi (takich jak MRI) zwiększyły liczbę rozpoznań bardzo wczesnych raków piersi, znanych jako DCIS (ductal carcinoma in situ). W

Life&Style 0 Comments

Jarosław Kret pisze kryminał podróżniczy

Miesiąc po wydaniu książki „W Ziemi Świętej” prezenter pracuje nad nową publikacją. Tym razem ma to być kryminał podróżniczy. Jarosław Kret wyjeżdża na kilka dni do Indii, by w spokoju uporządkować

Life&Style 0 Comments

Rodzaje narkotyków

Informacje dostarczane przez Castle Craig Hospital – jeden z wiodących w Europie ośrodków rehabilitacji narkomanów i alkoholików. Skutki, oznaki nadużycia, zagrożenia dla zdrowia, objawy odstawienia, detoksykacja i leczenie. Jeśli Ty

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź