Praca i nerwica – czy muszą iść w parze?

Praca i nerwica – czy muszą iść w parze?

Nerwica w pracy może dotknąć każdego, bez względu na to, jaki wykonuje zawód. Zarówno sprzątaczka, jak i osoby ze stanowisk kierowniczych mogą zostać obezwładnieni lękiem i stresem nerwicowym. Czy da się jednak skutecznie bronić przed nerwicą? Co właściwie wiemy o nerwicy?

Nie każdy stres rodzi nerwicę

Na początku, dość przewrotnie przypomnimy, że nie każdy rodzaj lęku i stresu są szkodliwe. Jeżeli trwają one krótko i związane są ważnymi chwilami biznesowo-personalnymi, to są one wręcz wskazane. Stres może motywować i wyciągać z nas 100% lepsze wyniki, oczywiście pod warunkiem, że wynika on z właściwych pobudek. Egzamin, rozmowa kwalifikacyjna, rozmowa z szefem o awans – stresorodne sytuacje znajdą nas w każdym momencie życia. Kiedy jedna zaczyna się problem?

Kiedy warunki pracy są komfortowe, to tymczasowy stres mija tak szybko jak się pojawia, zwykle wraz ze skończeniem się danej sytuacji. Jeżeli jednak pracownik działa stale pod presją, a stresujące wydarzenia stają się dniem powszednim – może dojść do zaburzeń nerwicowych.

leczenie nerwicy

Kiedy zaczyna się nerwica?

Najczęstszą przyczyną nerwic zawodowych jest atmosfera w pracy. Konflikty, ciągła rywalizacja i napięcia międzyludzkie to pozywa dla „choroby emocji”. Pierwsze symptomy najczęściej są jednak ignorowane, bo są krótkie i z pozoru niegroźne. Zazwyczaj zaczynamy się szybciej denerwować, powtarzać bezcelowe czynności i miewamy problemy ze snem. Z czasem spada motywacja, pojawiają się problemy z równowagą, a bezsenność pogłębia się z dnia na dzień.

Kulminacyjnym etapem nerwicy jest moment, w którym odczuwamy stres, choć wcale nie powinniśmy. Jeżeli nawet zwykłe, codzienne sytuacje rodzą lęk i niepewność, to można zacząć mówić o nerwicy. W zaawansowanym etapie może ona przybrać bardzo krytyczne stany; duszenie się, omdlenia czy hiperwentylację. Często mówi się o tzw. Błędnym kole, czyli sytuacji w której chory ‘sam się nakręca”. Minimalne nawet oznaki somatyczne mogą pogłębić atak.

Komfort w pracy

Aby zapobiec nerwicy, należy znaleźć prawdziwe źródło napięć. Właśnie dlatego coraz więcej dużych firm dba o „HR”, czyli zasoby ludzkie (z ang. Human Resources). W mniejszych przedsiębiorstwach łatwiej odnaleźć jest źródło problemów, jednak to wciąż wielkie wyzwanie przed kadrą zarządzającą. Osoby z nerwicami, w obawie przed konfrontacją, mogą ukrywać się i omijać problem szerokim łukiem.

Z perspektywy pracodawcy warto też dbać o odpowiednie dobranie ilości obowiązków w stosunku do pracownika. Z obecnych danych wynika, że na różne formy nerwicy cierpi aż 8 mln Polaków. Coraz więcej z nich to młodzi ludzie, którzy przyjmują na siebie za dużo obowiązków, w pogoni za pieniędzmi i karierą. Lekarze jednogłośnie stwierdzają, że to błędne koło, bo żadne pieniądze nie zwrócą strat, które przynosi nerwica zawodowa. Terapia nerwicy jest długotrwała i wymaga wielu poświęceń, warto więc na czas reagować na wszelkie objawy nerwicowe. Czasami wyleczenie nerwicy musi odbyć się nawet kosztem porzucenia pracy.

Previous ARESZT DLA NOŻOWNIKA Z CZĘSTOCHOWY
Next ZŁODZIEJ UKRYŁ SIĘ W TOALECIE

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak zaprojektować pokój dla dziesięcioletniej dziewczynki?

Dziesięciolatki lub dziesiątki latków – w wieku od małego dziecka do nastolatka – mogą wydawać się jednymi z najtrudniejszych ludzi do zaprojektowania pokoju. Ich upodobania zmieniają się, nie chcą już

Life&Style 0 Comments

Nowoczesność w kuchni nie oznacza paczkowanego jedzenia i rezygnacji z gotowania

Nowoczesna kuchnia może błędnie kojarzyć się z nadużywaniem gotowych dań i półproduktów, które są kosztowne i niekoniecznie zdrowe. Tymczasem najnowsze trendy kulinarne i kuchenne zobowiązują nas do troski o dietę,

Life&Style 0 Comments

Coraz więcej kobiet zamawia kostiumy na miarę

Dobrze skrojone kostiumy i garsonki to uniwersalny strój, który można wykorzystać na wiele okazji. Damskie garnitury są dobre dla każdej kobiety, niezależnie od typu sylwetki. Spodnie boyfriendowe, cygaretki czy klasyczne z wyższym stanem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź