Lato pełne sportu i rozrywki

Lato pełne sportu i rozrywki

Lato to ciepły okres sprzyjający spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto więc z niego skorzystać, by zapewnić zarówno sobie, jak i dziecku, zdrowy sposób na doskonałą zabawę. Jednak jak zachęcić dziecko do tego, by chciało bawić się na dworze, biegać i aktywnie spędzać czas? Poznaj kilka praktycznych porad, które pomogą ci sprawić, że twoja pociecha z chęcią będzie wychodziła na dwór, a ty będziesz mieć pewność, że zdrowo się rozwija.

Jak zachęcić dziecko do zabawy na dworze?

Zabawa na świeżym powietrzu jest z pewnością ekscytująca i atrakcyjna dla większości dzieci, jednak część z nich mimo wszystko nie przepada za taki sposobem spędzania swojego czasu. Ważnym jest jednak, by zapewnić maluchom dostęp do świeżego powietrza i słońca, które pozytywnie wpływają na ich rozwój i stan zdrowia. Dlatego też warto poznać kilka sposobów na to, by zachęcić dziecko do zabawy.

Przede wszystkim: nie zmuszaj. Dzieci nie lubią czuć na sobie presji. Jeśli twój maluch nie jest fanem zabawy na podwórku, nie zmuszaj go na siłę, może to bowiem odnieść skutek przeciwny do zamierzonego. Zdecydowanie lepiej jest podejść pociechę sposobem: zaproponuj maluchowi wyjście na lody, podczas którego zatrzymacie się na placu zabaw albo skuś je inną formą spędzania czasu, która łączy się z czymś, co bardzo lubi. Każde wyjście na dwór może stać się pretekstem do dobrej zabawy, trzeba tylko wiedzieć, gdzie udać się z maluchem, by znaleźć zajęcie bądź atrakcje, które będą chciały zobaczyć.

Dobrym pomysłem jest również wzięcie na spacer ulubionych zabawek dzieci. Klocki i pluszaki nie są może najlepszymi towarzyszami zabaw na podwórku, jednak jeśli są dzieciom bliskie, ich obecność doda im pewności siebie i sprawi, że łatwiej będzie im się przekonać do spędzania czasu na powietrzu.

Możesz również skusić malucha prezentem: dobrze przemyślany wybór hulajnogi, barwna deskorolka typu fishboard czy sprzęt sportowy sprawią, że dzieci nie będą mogły oprzeć się pokusie i chętnie wyjdą na dwór, by wraz z rówieśnikami bawić się nowymi zabawkami. Jeśli zaś posiadasz własny ogród i masz sporo miejsca do zaaranżowania, pomyśl o zakupie takich akcesoriów jak: basen ogrodowy, trampolina czy huśtawka. Tego typu zabawki zawsze wzbudzają w maluchach mnóstwo emocji i nawet największy domator zaryzykuje wyjście, ze swojej strefy komfortu, by zanurzyć się w prywatnym basenie.

Jak spędzać czas na dworze?

Nie wystarczy jednak namówić dziecka do wyjścia na dwór, to dopiero połowa sukcesu. By czas spędzony poza domem przyniósł odpowiednie korzyści dla zdrowia i rozwoju malucha, trzeba zadbać o to, by miał zapewnione jakieś wciągające zajęcie, które zmusi go do aktywności fizycznej. W tym celu przychodzą wspomniane wcześniej zabawki i akcesoria ogrodowe, jednak czasem ich zapewnienie również nie wystarcza. Dzieci trzeba motywować do zabawy, podpowiadać im nowe pomysły na ciekawe, oryginalne gry terenowe, żeby mogły się zaangażować i dobrze bawić.

Zadbaj więc o odpowiedni sprzęt sportowy i wyjaśnij dziecku zasady, jakie obowiązują w danej grze. Jeśli zrobisz to w odpowiednio przystępny i ciekawy sposób, zainteresujesz pociechę daną aktywnością i sprawisz, że chętnie pobiegnie do znajomych na podwórku i zmotywuje ich do zagrania.

Z pojazdami, takimi jak rowery, hulajnogi i deskorolki jest podobnie. Samo ich kupienie nie zapewnia, że dziecko będzie chciało się nimi bawić. Początkowa ekscytacja szybko opadnie, a jeśli maluch nie będzie potrafił z nich skorzystać, bardzo szybko się znudzi i przestanie bawić się nowym prezentem. Dlatego też pokaż dziecku, jak powinno jeździć na danym pojeździe, pokaż mu ciekawe rozwiązania i podpowiedz pomysłowe zabawy, którymi będzie mógł podzielić się z rówieśnikami.

Dobrym sposobem na zapewnienie aktywnego spędzania czasu na dworze, który jednocześnie nie wymaga żadnych akcesoriów i zabawek, są popularne gry, takie jak ciuciubabka, chowanego czy podchody. Dla dzieci są to niezwykle wciągające zabawy, których proste zasady sprawiają, że bardzo chętnie bawią się w nie w dużych grupach, co dodatkowo sprzyja aktywności fizycznej. Pamiętaj jednak, by pozwalać dziecku na tego typu zabawy jedynie w sprawdzonym, bezpiecznym miejscu. Pomysłowość i chęć zwycięstwa dzieci sprawia, że nie zawsze myślą racjonalnie i zwracają uwagę na zagrożenia. By więc mieć pewność, że twoja pociecha nie zrobi sobie krzywdy, nie utknie w jakimś miejscu bądź się nie zgubi, pomóż jej zorganizować zabawę w znanym sobie miejscu, o którym wiesz, że nie będzie stanowiło zagrożenia.

Jeśli jednak chcesz urozmaicić swojemu dziecku wakacje i pokazać mu coś nowego, pomyśl również o zabraniu go w ciekawe miejsce, na przykład nad rzekę, jezioro czy morze – w zależności od miejsca zamieszania. Taka rodzinna wycieczka nie tylko zapewni odpowiednio dużo czasu na powietrzu, doskonałą zabawę i zdrową dawkę ruchu, ale również pozwoli wam zacieśniać więzi rodzinne. Ponadto zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli odpocząć od codzienności, zmienić otoczenie i odpowiednio naładować baterie, by mieć siłę na podejmowanie wyzwań codziennego dnia po powrocie.

Previous Areszt za usiłowanie kradzieży, włamanie i agresję wobec policjantów
Next Utonął w częstochowskim "Bałtyku"

Może to Ci się spodoba

Firmy coraz chętniej angażują się charytatywnie

Zaangażowanie biznesu w działalność charytatywną z roku na rok jest coraz większe. To nie tylko wsparcie finansowe, ale i aktywny udział w różnego rodzaju akcjach i inicjatywach. Widać to również w Poland Business Run. W ubiegłym roku

Zmiany w przepisach o bezpieczeństwie imprez masowych

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych ułatwi organizację meczów. Kompatybilne systemy elektroniczne będą musieli zapewnić organizatorzy tylko trzech najwyższych ligowych klas rozgrywkowych. Skrócony zostanie też termin na zgłoszenie imprezy – z 30

Hulajnogi

Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie spróbowała jazdy na hulajnodze. Ten nietypowy sprzęt przede wszystkim kojarzy się z czasami dzieciństwa, jednak dzisiaj coraz częściej sięgają po niego także dorośli.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź