Hulajnogi

Hulajnogi

Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie spróbowała jazdy na hulajnodze. Ten nietypowy sprzęt przede wszystkim kojarzy się z czasami dzieciństwa, jednak dzisiaj coraz częściej sięgają po niego także dorośli. Hulajnogi mogą być nie tylko produktami do zabawy, ale też np. dobrym środkiem transportu do pracy czy na uczelnię. Jednak wybór odpowiedniej hulajnogi wcale nie jest prosty. O czym pamiętać, zaopatrując się w ten niekonwencjonalny pojazd?

Standardowa hulajnoga składa się z platformy, drążka kierowniczego oraz dwóch kół. Poruszanie się na takim sprzęcie jest bardzo proste – wystarczy położyć jedną stopę na platformie i odpychać się drugą nogą. Uznaje się, że pierwsza hulajnoga powstała w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Dziś ten przyjazny dla środowiska pojazd uwielbiany jest nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. Można już nawet spotkać hulajnogi z silnikiem! Jednak klasyczne hulajnogi, napędzane siłą ludzkich mięśni, nadal pozostają najbardziej rozpowszechnionymi pojazdami tego typu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Hulajnoga dla dzieci

Hulajnogi dla dzieci to nie tylko plastikowe wyroby, które ulegają zniszczeniu już po kilku jazdach. Dziś producenci sprzętów tego rodzaju oferują o wiele lepsze modele, które niejednokrotnie mogą być także użytkowane przez dorosłych. Warto sprezentować dziecku porządny pojazd, który posłuży mu latami i będzie zachęcał do częstszego przebywania na dworze i zabawy z rówieśnikami. O czym należy pamiętać przy zakupie hulajnogi?

  • Dobre hulajnogi dla dzieci to modele wykonane z aluminium lub stali. Będą o wiele bardziej wytrzymałe niż produkty plastikowe. Warto też przed nabyciem takiej hulajnogi sprawdzić jej wagę. Im hulajnoga będzie lżejsza, tym lepiej dla dziecka.
  • Hulajnoga dziecięca powinna mieć koła poliuretanowe. W przypadku jazdy po płaskim terenie, np. alejkach w parku, wystarczą koła o średnicy 100 mm. Natomiast jeśli dziecko zamierza przemieszczać się po nieco trudniejszym terenie, warto zdecydować się na hulajnogę o kołach 120 mm lub więcej.
  • Twardość kół także ma znaczenie. Tak jak w przypadku rolek także koła hulajnogi powinny być raczej miękkie dla początkujących użytkowników (około 80A). Dzieci obyte już z hulajnogą mogą jeździć na hulajnodze o kołach twardszych (86A lub więcej).
  • Hulajnoga dla dzieci powinna być atestowana i posiadać certyfikaty, które zapewnią rodziców, że została wykonana z bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Hulajnogi dla dorosłych

Wielu dorosłych zastanawia się, jaka hulajnoga będzie dla nich najlepsza. Tak naprawdę hulajnogi dla dorosłych niewiele różnią się od porządnych hulajnóg dla młodszych użytkowników. Przede wszystkim są nieco większe, jednak pozostałe elementy właściwie pozostają bez zmian. Przy zakupie hulajnogi dla dorosłych należy zwrócić uwagę na nośność sprzętu, czyli maksymalną wagę użytkownika. Jazda na sprzęcie o zbyt małej nośności może spowodować jego powyginanie się czy nawet zniszczenie. Co jeszcze jest ważne?

W mieście liczy się to, aby hulajnoga sprawnie sunęła nie tylko po gładkim asfalcie, ale i kostce. Aby nie czuć drgań podczas jazdy na nierównym terenie, warto sięgnąć po hulajnogi z kołami pompowanymi lub ewentualnie po modele z kołami kauczukowymi, ale wyposażone dodatkowo w amortyzatory. Istotna jest także kierownica, która powinna być regulowana. Uchwyty kierownicy powinny być wygodne, antypoślizgowe i ergonomiczne. Przydatną funkcją, zwłaszcza jeśli chce się hulajnogę przewozić samochodem, czy w przypadku wnoszenia po schodach, jest składanie. Niektóre modele składanych hulajnóg mogą nawet posiadać specjalny pasek, dzięki któremu po złożeniu można hulajnogę zarzucić na ramię.

Hulajnoga to świetny środek transportu dla dorosłych i zabawka dla dzieci. Nie tylko pozwala rozkoszować się świeżym powietrzem, ale i jest przyjazna dla środowiska. Warto ją kupić i w szybki sposób przemieszczać się z miejsca na miejsce, np. do sklepu, szkoły czy pracy.

Previous Jaki piec do domu?
Next Areszt za usiłowanie zgwałcenia

Może to Ci się spodoba

Lato pełne sportu i rozrywki

Lato to ciepły okres sprzyjający spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto więc z niego skorzystać, by zapewnić zarówno sobie, jak i dziecku, zdrowy sposób na doskonałą zabawę. Jednak jak zachęcić

Co roku na narty w Alpy wyjeżdża 250 tys. Polaków

W ubiegłym sezonie zimowym wyjazd na narty wybrało 28 proc. wszystkich wyjeżdżających zimą Polaków. Niesłabnącą popularnością cieszą się Alpy, na które decyduje się 250 tys. osób. Blisko 80 proc. z nich

Wirtualna rzeczywistość zmienia sport

Innowacje zmieniają sport – zarówno sposób uprawiania poszczególnych dyscyplin i przygotowań do nich, jak i odbioru sportu przez kibiców. Dzięki urządzeniom wirtualnej rzeczywistości fani mogą stać się częścią wydarzenia, jakim są zawody czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź