4 Rodzaje bindowania

4 Rodzaje bindowania

Posiadanie luźnych papierów swojego projektu, artykułów lub dzieł sztuki może być żmudne w zarządzaniu. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której masz niezwiązaną książkę i nagle na jedną noc przed prezentacją tracisz część stron. To przerażające, prawda? Aby uniknąć takich koszmarów, oprawa książek lub luźnych papierów jest niezwykle ważna.

Splatanie luźnych papierów sprawia, że są one łatwiejsze w użyciu i dłużej utrzymują się w dobrym stanie. Wyobraź sobie tylko wrażenie, jakie pozostawisz w głowie szefa, gdy oprawisz luźne kartki i wydrukowane dokumenty w książkę. Twój szef będzie myślał, że jesteś odpowiedzialnym pracownikiem, który podejmuje wysiłek i dba o porządek. Stosowanie odpowiedniego rodzaju oprawy dokumentów i wybór właściwej firmy poligraficznej może zapewnić wiele korzyści dla Ciebie i Twoich klientów. Jeśli planujesz oprawę niektórych dokumentów lub stworzyć książkę ze swoich dzieł sztuki, szybko zapoznajmy się z różnymi rodzajami oprawy dokumentów.

1) Wiązanie grzebieniowe

Wiązanie kombinowane (lub wiązanie cerlox lub surelox) wykorzystuje okrągłe, cylindryczne kolce z tworzywa sztucznego, które mają wiele zakrzywionych zębów lub pierścieni na swojej długości. Ta sztywna, ukształtowana forma z tworzywa sztucznego podtrzymuje grzbiet książki. Każdy z zębów jest wstępnie uformowany w kształt zamkniętego pierścienia i ma naprężenie. Gdy te pierścieniowe zęby zostaną rozłożone i zwolnione, naprężenie zmusza je do zamknięcia i zachowania ich okrągłego kształtu. Ta metoda stosowana w oprawie grzebieniowej sprawia, że dokumenty są trwałe i profesjonalnie wyglądają. Oprawa zbiorowa jest popularna ze względu na plastikową oprawę pozwalającą na płaskie otwarcie książki, dzięki czemu strony są łatwo dostępne. Fotokopiowanie książek jest łatwe, ponieważ strony mogą się otwierać do 360°. Co więcej, dodawanie i usuwanie stron z książek w oprawie grzbietowej jest łatwe. Ta technika oprawy jest preferowana w przypadku sprawozdań urzędowych, książek szkolnych i bibliotecznych, książek kucharskich, podręczników itp.

2) Wiązanie siodełkowe zszywane

Wiązanie siodłowe polega na zbieraniu złożonych arkuszy i zszywaniu ich przez złożoną linię za pomocą zszywek drucianych. Zszywka druciana przechodzi przez złożoną marszczenie od zewnątrz i jest zszywana od wewnątrz, aby utrzymać drukowane dokumenty na miejscu. W książkach używa się co najmniej dwóch zszywek, przy czym większe książki wymagają większej ilości zszywek wzdłuż grzbietu lub zagięcia. Minimalny rozmiar książki dla tego rodzaju oprawy to 8-stronicowa książka w oprawie własnej lub 4-stronicowa plus okładka. W zależności od tego, jak gruby lub delikatny jest papier, którego używasz, możesz oprawić tą techniką do 100 stron. Jest to ekonomiczny sposób oprawiania broszur.

3) Wiązanie cewką

Wiązania zwojowe i grzebieniowe wyglądają podobnie, ponieważ są bardzo podobne. W obu procesach nie stosuje się kleju, a jedynie wykrawanie, wkładanie materiału wiążącego i zamykanie oprawy. Więc jak te dwa rodzaje różnią się od siebie? Oprawa zwojowa, zwana również oprawą spiralną, jest stosunkowo prostą metodą oprawy introligatorskiej. Metoda ta polega na zastosowaniu plastikowego lub metalowego zwoju przypominającego sprężynę, który zabezpiecza dokumenty drukowane. Cewka przypomina długą sprężynę, która jest wkładana i skręcana przez małe otwory przebite wzdłuż spiralnej krawędzi książki. Po włożeniu zwoju przez wszystkie małe dziurkowane otwory książki, zwój jest zaciskany na obu końcach, aby zapobiec przesuwaniu się lub wypadaniu zwoju. Oprawa spirali jest jednym z niewielu stylów introligatorskich, które pozwalają na złożenie książki (360°), a jednocześnie pozostają płaskie. Oprawa w zwoju jest bardziej wytrzymała niż technika grzebieniowa. Cewka używana w tym procesie jest wykonana z grubszego, mocniejszego materiału w zwoju. Materiał ten przepływa przez mniejsze okrągłe otwory, które przebiegają przez całą długość krawędzi dokumentów drukowanych, podczas gdy w oprawie grzbietowej jest więcej oddzielnych prostokątnych otworów wywierconych w procesie oprawy.

4) Wiązanie doskonałe

Idealne wiązanie to szeroko stosowana technika wiązania softcover. Dlatego też książka w oprawie idealnej określana jest również jako książka w miękkiej oprawie. Jest to forma oprawy służąca do tworzenia książek, które można czytać w domu lub w biurze. Technika ta stosowana jest do powieści, czasopism, podręczników, katalogów, broszur i roczników. Strony są składane na odcinki i klejone silnym, ale elastycznym klejem. Książki oprawione tą techniką mają kwadratowy, zadrukowany grzbiet, a okładka jest zazwyczaj wykonana z papieru lub kartonu, który jest cięższy od wewnętrznych stron. Nie jest to jednak najbardziej niezawodna forma oprawy. Jedyną zaletą doskonałej oprawy jest to, że jest łatwa do układania i wygląda super profesjonalnie.

Oprawa introligatorska może być żmudnym zadaniem dla każdej osoby. Wiąże się ono z kilkoma procesami, takimi jak cięcie, składanie, zszywanie, klejenie, oprawianie i zawijanie. Jeśli chcesz oprawić swoje dokumenty, raporty lub książki po rozsądnych cenach, sprawdź nasze ceny za usługi introligatorskie i wykończeniowe.

http://wielodruki.pl/

Previous Rodzaje narkotyków
Next W jaki sposób położyć panele winylowe na stare płytki?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Kupno odpowiedniego sprzętu biurowego

Dokonanie właściwego wyboru: Leasing lub kupno następnej kopiarki Myślałeś o kupnie nowej kopiarki biurowej. Może zastanawiałeś się nad tym, jakich funkcji potrzebujesz, a może nawet zdecydowałeś się na konkretny model.

Strefa Biznesu 0 Comments

Banki powinny postawić na komunikację w social media

W II i III kwartale 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 90 proc. wszystkich publikacji na temat banków – wynika z analizy IMM. W TOP 3 znalazły się PKO Bank Polski, mBank

Strefa Biznesu 0 Comments

Przyszłość polskiej energetyki – rozwiązania Polskiego Funduszu Energetycznego

INNOWACJA, EKSPANSJA I INTEGRACJA TO NAZWA NASZEJ GRY, KTÓRĄ NAZYWAMY BIZNESEM O JUŻ OSIĄGNIĘTYCH SUKCESACH, PLANACH NA PRZYSZŁOŚĆ, NOWYCH PRODUKTACH W OFERCIE I SILE MARKI ROZMAWIALIŚMY Z ROBERTEM ZAGOŻDŻONEM, ZAŁOŻYCIELEM

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź