Na czym polega dieta ketogeniczna?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta uboga w węglowodany i tłuszcze. Podczas gdy przy racjonalnej diecie spożywamy 45-55% węglowodanów, 15-20% białka i do 30% tłuszczu, dieta ketonowa polega na spożyciu jedynie 5% węglowodanów.

Jaka jest dieta ketogeniczna?

Istotą tej diety jest to, że „zmusza” ona organizm do spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ organizm zawiera małą ilość węglowodanów. Zwykle są przekształcane w glukozę, która jest następnie transportowana do organizmu i jest szczególnie ważna dla stymulacji mózgu. Kiedy organizm przestaje rozkładać węglowodany na energię i zamiast tego wykorzystuje tłuszcz jako źródło, pojawia się stan metaboliczny zwany ketozą. Proces, w którym organizm powoli wchodzi w ten stan, nazywa się ketogenezą. Ketoza polega na powstawaniu ketonów, związków organicznych, które w niewielkich ilościach zastępują cukry. Jednak jeśli ketony są szybko wytwarzane w organizmie i gromadzą się we krwi i moczu, może to prowadzić do kwasicy ketonowej. Odnosi się to do procesu, w wyniku którego następuje zmiana funkcji wątroby. Więcej na temat tej diety możesz dowiedzieć się na Cateromarket.pl.

Właściwości diety

Dieta ketogeniczna – po diecie niskowęglowodanowej wyczerpuje się wszystkie zapasy węglowodanów, które zwykle zamieniane są na energię, a organizm zmuszony jest szukać alternatywnego źródła energii – tłuszczów, które zamieniane są w ketony. W ostatnich latach popularność diety ketogenicznej znacznie wzrosła. Głównym powodem jest znaczna utrata wagi. Twój organizm wyczerpuje wymaganą ilość węglowodanów i przestaje przekształcać glukozę w energię, dlatego korzysta z alternatywnego źródła energii – tłuszczy. Dieta ketogeniczna jest stosowana w środowisku medycznym od ponad 100 lat. Jej właściwości zostały po raz pierwszy zauważone w 1911 roku, kiedy po raz pierwszy zastosowano ją w leczeniu padaczki. Stopniowo celebryci i zawodowi sportowcy, tacy jak Gwyneth Paltrow, Kim Kardashian i LeBron James, odkrywali jej właściwości, stosując dietę ketonową jako swój plan diety na odchudzanie, utrzymanie wagi i poprawę wyników sportowych. Jednak oni również uwzględniają ketogenny styl odżywiania w swojej diecie tylko przez krótkie okresy.

Rodzaje diety ketogenicznej

Istnieje kilka rodzajów diety ketogenicznej. Różnią się one znacznie stosunkiem spożycia ważnych makroskładników. Jest to:

 • Standardowa dieta ketogeniczna (STD) to dieta uboga w węglowodany (5–10%), o umiarkowanej zawartości białka (20%) i dużej zawartości tłuszczu (70–75%).
 • Cykliczna dieta ketogeniczna (CKD) to dieta, która zmienia się między dniami, w których spożywasz żywność o niskiej zawartości węglowodanów i żywność o wysokiej zawartości węglowodanów. Przykład: 5 dni diety niskowęglowodanowej i 2 dni diety wysokowęglowodanowej.
 • Docelowa dieta ketogeniczna (TKD) – Podczas treningu lub dnia treningowego jesz dietę wysokowęglowodanową i dietę niskowęglowodanową w dni nietreningowe.
 • Dieta ketogeniczna wysokobiałkowa – podobna do standardowej diety ketogenicznej, ale bogatsza w białko (35% białka, 60% tłuszczu, 5-10% węglowodanów).

Zaleca się stosowanie cyklicznej diety ketogenicznej, która przeplata się z wysokim i niskim spożyciem węglowodanów. To najbezpieczniejsza dieta niskowęglowodanowa. Powinieneś wyeliminować pokarmy bogate w węglowodany, takie jak:

 • rośliny strączkowe (fasola, groszek, soczewica)
 • owoce
 • napoje aromatyzowane
 • słodkie jedzenie
 • alkohol
 • ciasta i chleb

Pokarmy dozwolone w diecie ketonowej obejmują pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu i białka, takie jak:

 • mięso – kurczak, indyk, wołowina
 • ryby
 • warzywa niskowęglowodanowe – pomidory, bakłażan, szparagi,
 • brokuły, kalafior, warzywa liściaste, awokado
 • jajka
 • ser
 • mleko pełne i twarożek
 • nasiona dyni i sezamu
 • orzechy i naturalne 100% masło orzechowe.
Previous 4 sekrety udanego laserowego usuwania owłosienia
Next Poprawny demontaż tablic rejestracyjnych

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Intensywniejsze leczenie DCIS zmniejsza ryzyko wystąpienia inwazyjnego raka piersi

Badania przesiewowe w kierunku raka piersi za pomocą mammografii lub innych narzędzi (takich jak MRI) zwiększyły liczbę rozpoznań bardzo wczesnych raków piersi, znanych jako DCIS (ductal carcinoma in situ). W

Life&Style 0 Comments

Jak znaleźć niedrogie, ale piękne szafiry?

Niebiskie szafiry cieszą się dużą popularnością, nie bez znaczenia jest zaś i to, że charakteryzuje je także duża wartość. Nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem, że często poddaje się

Life&Style 0 Comments

Jako kobieta obawiam się, że mam mniejsze szanse na karierę zagraniczną niż mój mąż

Aktorka ma nadzieję na karierę zagraniczną. Obawia się jednak, że ma na to mniejszą szansę niż jej mąż. Twierdzi jednak, że Piotr Stramowski uczy ją pozytywnego myślenia i wiary w to, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź